ورود کاربران >>

سوالات متداول در مورد بیماری های سگ

ارسال شده توسط admin در بخش بیماری های سگ .
 نسخه مناسب برای چاپ LAN_NEWS_24
دوشنبه 20 مهر 1388 - 07:30:58dog_disease1.jpgحقایقی ساده برای دارندگان وپرورش دهندگان سگ

چرا سگها علف می خورند ؟ا

این یک روش غریزی برای تامین آن دسته ازویتامینها ومواد معدنی است که معمولا دررژیم غذایی وجود ندارند . دلیل انجام این کار توسط حیوان آن است که در غذایی که به حیوان می دهید ، تعدادی از ویتامین ها و مواد معدنی و به خصوص فیبر به میزان کمی وجود داشته است .


dog_disease2.jpg


چرا آنها بعضی اوقات پس ازخوردن علف استفراغ می کنند ؟

سگها بسادگی استفراغ می کنند لبه های تیزعلف باعث ایجاد واکنش خارش درعقب دهان یا گلو می شود . به علاوه ممکن است بعضب از گیاهان خورده شده توسط سگ ، باعث مسمومیت حیوان شود .

آیا می توان سگهای ماده را به طورمصنوعی تلقیح کرد ؟

بله . روش آن بسیارساده است و تا حدود زیادی با موفقیت همراه می باشد .

سگ ماده "مخفیانه" با سگ نرجفتگیری کرده است ، آیا می توان کاری کرد ؟

بله . شما 24 تا 36 ساعت فرصت دارید تا سگ ماده را نزد دکتردامپزشک ببرید . او مقدار زیادی هورمون جنس ماده (معمولا دارویی به نام دلوسترون) را تزریق خواهد کرد که از آبستنی جلوگیری می نماید . همچنین او ممکن است یک دوره قرص استیل بسترول را تجویز کند .


dog_disease3.jpgآیا سگها هم سقط می کنند ؟

سقط جنین در سگ متداول نیست ؛ ولی می تواند در اثر عفونت مثلا ً هرپس و ویروس تورم کبد روی دهد . سقط جنینهای ساده نیز رخ می دهند و گاهی نیز مرگ و بازجذب توله های کوچک اتفاق می افتد .

آیا سگها دچار جفت ماندگی می شوند ؟

بسیاربندرت ، اگر هم چنین شود تقریبا ً همیشه یک جفت می ماند که متعلق به آخرین توله است و باید بی درنگ مراقبتهای دقیق دامپزشکی را اعمال نمود .


dog_disease4.jpgآیا داروهای ضد بارداری برای سگها در دسترس می باشد ؟

قرصهای هورمونی ویژه ای را می توان در طول دوره فحلی هر روز تجویزنمود . بنا به تجربه ، اگر هم جفتگیری انجام شود این قرصها ازآبستنی سگ جلوگیری خواهند کرد . البته سازندگان این داروها اعلام می کنند که تاثیر اصلی اینها ، در از بین بردن فحلی است . می توان این دارو را تزریق کرد و یا این که می توان یک بار تزریق هورمون را یک ماه پیش از آغاز فصل جفتگیری تجویز نمود . این کار از فحل شدن سگ جلوگیری می کند و می توان تزریقات را در طول زندگی سگ ، سالی دو بار ادامه داد . هر دوی این داروهای ضد آبستنی نسبتا ً بی خطر هستند و بعضی از صاحبان سگ استفاده از آنها را به برداشتن تخمدانها ترجیح می دهند . تنها مانع استفاده از این داروها ، احتمال بروز عفونت ادراری است . محلولهای بسیار بدبوی موجود که روی اندام تناسلی سگ ماده مالیده می شوند ، هیچ فایده ای ندارند و هرگزنباید به آنها دل خوش کرد .

چرا سگ ماده جفت خود را می خورد و آیا می توان اجازه چنین کاری را به سگ داد ؟

جفت محتوی مایعات هورمونی است که به تولید شیر کمک می کند . هرگز نباید سگ را از این عادت غریزی منع کرد .

برجستگی کوچکی روی ناف توله ایجاد شده است ، آیا باید کاری برای آن انجام داد ؟

این معمولا ً یک پارگی کوچک (فتق) است . این حالت یک ناهنجاری متداول مادرزادی است که اغلب توسط سگ نر منتقل می شود و فتق نافی نام دارد . این توده ها در اکثر قریب به اتفاق موارد ، تنها محتوی یک تکه کوچک چربی یا روده بند هستند و بهترین کار این است که آنها را کاملا ً به حال خود رها کنید . اگربرآمدگی بزرگ است و حاوی روده می باشد ، پس از آنکه توله به سن مناسبی رسید دکتر دامپزشک آن را عمل خواهد کرد .

تنها یک بیضه وجود دارد چه باید کرد ؟

چنین سگی به عنوان تک بیضه یا نهان بیضه شناخته می شود . بیضه ناپیدا در حفره شکم باقی مانده است و باید آن را به روش جراحی خارج نمود ؛ در غیر این صورت ممکن است در ادامه زندگی سرطانی شود . اگر این عارضه در یک سگ ویژه تولید مثل روی دهد ، باید حتما ً توصیه دامپزشکی (جراحی) را بکار بست . ممکن است کاشتن تستوسترون ضرورت داشته باشد .

آیا می توان کاری در مورد بیماری ماشین گرفتگی انجام داد ؟

آرام بخشهای جدید که توسط دکتر دامپزشک شما تجویز می شوند ، این مشکل را بطور کامل کنترل می کنند .


dog_disease6.jpgسگ بدون دلیل آشکاری می لرزد ، آیا می توان کاری برای آن انجام داد ؟

اگرسگ شما از نژاد پودل است و در فصل زمستان موهای آن را کوتاه کرده اید ، آنگاه جای تعجب نیست که حیوان می لرزد . از کوتاه کردن موها در زمستان پرهیز کنید . با این وجود بعضی از سگها ،  بویژه سگهای نژاد تریر ، بدون دلیل آشکاری می لرزند . باید هیچ توجهی به این عادت نکرد ؛ مگر اینکه سگ دست از غذا بکشد و شروع به استفراغ کند .


dog_disease5.jpgشوک در چه هنگامی روی می دهد و بهترین راه درمان آن چگونه است ؟

شوک حالتی است که ما به آن آنافیلاکسی می گوییم . این حالت پس از سوانح رانندگی یا تصادفات دیگر روی می دهد . همچنین در صورتی که سگ به داروی ویژه ای (مثل بعضی از آنتی سرمها یا آنتی بیوتیکها) حساسیت داشته باشد ، این حالت می تواند پس از تزریق این داروها رخ دهد . همیشه بهترین کاربرای درمان آن ، مراجعه به دکتردامپزشک است . او دارویی از خانواده آنتی هیستامین ها را تزریق خواهد کرد .


dog_disease8.jpgاز چه داروهای بیهوش کننده ای به هنگام عمل جراحی استفاده می شود ؟ آیا بیهوشی خطری را به همراه ندارد ؟

امروزه دامپزشکی نوین از همان طیف داروهای بیهوش کننده کاملا ً بی خطری بهره می برد که در سال های گذشته از آنها استفاده می شد .

می توان تزریق سرم و انتقال خون از روش داخل وریدی را در سگها تجویز کرد ؟

اغلب این کار انجام می شود . ظاهرا ً تعیین گروه خون چندان دشوار نیست و در بعضی از بیمارستانهای خارج از کشور ، بانکهای خون در دسترس قرار دارند .

بهترین روش برای جلوگیری از گاز گرفتن بخیه ها توسط سگ پس از اعمال جراحی چیست ؟

رضایت بخش ترین روش در حال حاضر ، قراردادن گردنبند کلار روی سر سگ است . این گردنبند در خوردن و خوابیدن حیوان مزاحمتی ایجاد نمی کند ، ولی از گاز گرفتن بخیه ها جلوگیری می کند و زخمهای جراحی پیرامون چشمها و گوشها را به طور کامل محافظت می نماید . این گردنبند به دور گردن بسته می شود .

لنگش لانه ای چیست ؟

از این اصطلاح در توصیف لنگش ناشی از کمبود در رژیم غذایی استفاده می شود که به دلیل تغذیه طولانی با بیسکویتهای سگ ایجاد می شود . این بیماری را می توان با افزودن گوشت و سبزیجات تازه به رژیم غذایی بسرعت معالجه کرد .


dog_disease7.jpgآیا غذاهای کنسرو شده هیچ خطری در پی ندارند ؟

چنانچه این غذاها حاوی ویتامینها و مواد معدنی اضافی باشند خیر ؛ ولی اگر سگ تنها با کنسرو گوشت و بدون افزودن این مواد تغذیه شود می تواند برای حیوان مشکل ایجاد شود . در صورت فقدان مواد افزودنی ، ممکن است کمبود شدید ویتامین B1 ایجاد شود که می تواند باعث نارسایی قلبی و مرگ حیوان شود . بنابراین به عنوان یک احتیاط کلی ، پیشنهاد می شود که وقتی کنسرو تنها منبع گوشت است ، رژیم غذایی سگ خود را کم کنید یا تغییردهید .

چه چیزی باعث "بی جلا شدن" پوشش سگ می شود ؟

دلیل آن می تواند پیچیده باشد . اما یک عامل زمینه ساز ساده ، فقدان چربی در رژیم غذایی است . برای رفع این مشکل ، روزانه تکه کوچکی نان و کره یا یک قاشق چایخوری روغن زیتون به سگی که دچار این مشکل شده است بخورانید .

آیا سگها هم به کزاز (قفل شدن فکها) مبتلا می شوند ؟

بسیاربندرت . به هر حال زمانی که چنین اتفاقی روی دهد ، معمولا کشنده خواهد بود . بنابراین شاید بی خطرترین کار ، تجویز یک واکسن تلقیحی حفاظتی بویژه پس از سوانح رانندگی باشد .

آیا سگها "زرد زخم" می گیرند ؟

بلی . زرد زخم به ناحیه ای از تاولهای چرکی سطح پوست اطلاق می شود که ظاهرا ً فاقد درد است و هرگاه سیستم ایمنی بدن حیوان تضعیف شود ، ، احتمال رخداد آن وجود دارد . برای مثال این عارضه در توله ها و درخلال درآوردن دندان ، بویژه هنگامی که آنها بشدت آلوده به انگل های کرم گرد هستند دیده می شود . این عارضه دربیماری دیستمپر نیز اتفاق می افتد . عامل ایجاد کننده این مشکل آن یک میکروکوک است و معمولا ً به محض آنکه سگ به وضعیت طبیعی خود بازمی گردد خود بخود از بین می رود .

آیا سگها به کنه آلوده می شوند ؟ 

بله . در مواردی یک یا چند کنه می توانند خود را به پوست سگ چسبانده و درست مثل زگیلهای خاکستری برجسته ای به بدن حیوان چسبیده بمانند . دکتردامپزشک کنه ها را با بی حس کردن آنها جدا خواهد نمود . سعی نکنید که کنه را به زور از سگ جدا کنید ؛ زیرا ممکن است سر انگل در پوست باقی بماند و باعث بروز آبسه شود .

آبسه چیست ؟

آبسه به انباشته شدن چرک که معمولا در زیر پوست اتفاق می افتد اطلاق می شود و توسط باکتریهایی ایجاد می شود که از طریق خراش یا زخم وارد می شوند و شروع به تکثیر می کنند . باکتریها بافت را منهدم می کنند و همین بافت مرده است که تبدیل به چرک می شود . اکثر آبسه ها در عرض شش یا هفت روز شکل می گیرند و در حدود روز دهم آماده نیشتر زدن هستند . درمان را بایستی همیشه به دکتردامپزشک واگذار کرد .


dog_disease9.jpgگاهی برجستگیهای کوچکی در ریشه موهای سگ دیده می شود ، آیا آنها آبسه هستند ؟ 

این برجستگی ها می توانند کیستهای ساده چربی باشند ؛ ولی دکتر دامپزشک شما را راهنمایی خواهد کرد و برای تشخیص قطعی بایستی به وی مراجعه کنید .


dog_disease10.jpg


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}
خواندن / ارسال نظر : 2دفعات مشاهده این مطلب : 10412

نظرات


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

آخرين نظرات

منوی اصلی

خوش آمدید

پرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان