ورود کاربران >>

قوانین و جریمه مخصوص تصادف با حیوانات مختلف

ارسال شده توسط admin در بخش مطالب جالب .
 نسخه مناسب برای چاپ LAN_NEWS_24
چهارشنبه 19 اسفند 1388 - 07:26:05animal_accidents (2).jpg
قوانین و جریمه مخصوص تصادف با حیوانات مختلف

رییس پلیس مرکز فرماندهی ترافیک راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: تصادف با حیوانات ولگرد اعم از گربه و سگ جریمه ندارد .

سرهنگ سعید اسماعیلی اظهار داشت : ماده قانونی مشخصی مبنی بر تصادف با حیوانات ولگرد و فاقد صاحب در آیین نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد و جریمه‌ای هم در این قانون لحاظ نشده است ، بنابراین نمی‌توان راننده‌ای را بخاطر تصادف با این حیوانات جریمه کرد .

وی تصریح کرد : البته تصادف با حیوانات قلاده دار و صاحب دار همچون گاو ، گوسفند یا سگ قلاده دار دارای مفاد قانونی خاصی است که طبق آن با رانندگان متخلف برخورد می‌شود .


animal_accidents.jpgاین مقام مسوول تاکید کرد : تردد حیوانات در سطح شهر، بویژه سطح بزرگراهها ممنوع است و تردد حیوانات بیشتر در خیابان‌های شهر بویژه شهرهای شمالی کشور اتفاق می‌افتد .

اسماعیلی گفت : در صورتی که راننده‌ای با حیواناتی همچون گاو ، گوسفند یا سگ تصادف کند ، باید خسارت تعیینی را بر حسب نوع حیوان و چگونگی تصادف طبق قانون که در این زمینه وجود دارد ، بپردازد .

برخی از کارشناسان تصادفات معتقدند : هیچ قانون مشخصی چه برای حیوانات اهلی چه غیر اهلی فاقد صاحب در آیین نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد . آنان می‌گویند درصورتی که دامی با خودرویی تصادف کند ، باید با مالک دام بخاطر بی‌مبالاتی برای رها کردن دام در سطح جاده یا خیابان برخورد شود . یعنی موضوع حادثه به صورت مکتوب به مقام قضایی اعلام شود تا قاضی برحسب صلاحدید و چگونگی تصادف تصمیم‌گیری کند .

وی با بیان اینکه تعداد سگ و گربه ولگرد در شهر اندک است گفت : تصادف با حیوانات ولگرد در سطح شهر بندرت مشاهده می‌شود ؛ چرا که اغلب سگ‌ها دستگیر و جمع آوری شده‌اند و تنها گربه‌ها هستند که به لحاظ جثه کوچک هنوز در زیر خودروها و سطح عابر تردد می‌کنند .


animal_accidents (1).jpgرییس پلیس مرکز فرماندهی ترافیک راهنمایی و رانندگی تهران در پاسخ به این سوال که لاشه حیوانات ولگردی که در اثر تصادف کشته می‌شوند چگونه جمع آوری می‌شود گفت : در صورت مشاهده ، پلیس موارد مذکور را به شهرداری اعلام می کند تا آنان برای جمع آوری لاشه این حیوانات اقدام کنند .

اسماعیلی با تاکید بر اینکه توجه به جلو در رانندگی از الزامات مقررات راهنمایی و رانندگی است ، از رانندگان خواست تا مراقب حضور برخی حیوانات در شهر باشند تا با آنها تصادف نکنند .

یک کارشناس محیط زیست هم با بیان اینکه تصادفات جاده‌ای زیادی در اثر عبور حیوانات صورت می‌گیرد از بیمه‌ها خواست این مورد را نیز بررسی و در عنوان‌های بیمه‌ای خود لحاظ کنند .

هدایت الله تاج بخش افزود : این تصادفات به خصوص در جاده‌هایی که از میان جنگل‌ها عبور می‌کند بیشتر اتفاق افتاده است .

وی گفت : بیمه‌ها ، تصادفات مختلف را در نظر گرفته و خسارت‌های ناشی از این عوامل را پرداخت می‌کنند اما این امر کمتر مورد توجه آن‌ها واقع شده است .

مدیر تاکسیدرمی موزه دار آباد تصریح کرد : تصادفات زیادی در اثر به هم خوردن تعادل رانندگان در برخورد خودروها با حیواناتی مانند شتر ، گراز ، گاو کوهی ، روباه و پلنگ رخ داده است .

وی همچنین از مسوولان خواست برای کاهش این تصادفات و جلوگیری از کشته شدن حیوانات ، تابلوهایی عبور حیوانات را در اینگونه جاده‌ها نصب کنند .
تاج بخش یادآوری کرد: نصب این تابلوها سبب می‌شود رانندگان با سرعت کمتر و دقت بیشتری از این جاده‌ها عبور کنند .
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}
خواندن / ارسال نظر : 3دفعات مشاهده این مطلب : 10956


شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد

آخرين نظرات

منوی اصلی

خوش آمدید

پرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان