ورود کاربران >>

منوی اصلی

خوش آمدیدپرطرفدارترین مطالب سایت :

تاريخ / زمان

انتخاب زبان

 
قوانین و جریمه مخصوص تصادف با حیوانات مختلف

ارسال شده توسط admin در بخش مطالب جالب .
 نسخه مناسب برای چاپ ساخت فایل pdf از این خبر
چهارشنبه 19 اسفند 1388 - 07:26:05animal_accidents (2).jpg
قوانین و جریمه مخصوص تصادف با حیوانات مختلف

رییس پلیس مرکز فرماندهی ترافیک راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: تصادف با حیوانات ولگرد اعم از گربه و سگ جریمه ندارد .

سرهنگ سعید اسماعیلی اظهار داشت : ماده قانونی مشخصی مبنی بر تصادف با حیوانات ولگرد و فاقد صاحب در آیین نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد و جریمه‌ای هم در این قانون لحاظ نشده است ، بنابراین نمی‌توان راننده‌ای را بخاطر تصادف با این حیوانات جریمه کرد .

وی تصریح کرد : البته تصادف با حیوانات قلاده دار و صاحب دار همچون گاو ، گوسفند یا سگ قلاده دار دارای مفاد قانونی خاصی است که طبق آن با رانندگان متخلف برخورد می‌شود .


animal_accidents.jpgاین مقام مسوول تاکید کرد : تردد حیوانات در سطح شهر، بویژه سطح بزرگراهها ممنوع است و تردد حیوانات بیشتر در خیابان‌های شهر بویژه شهرهای شمالی کشور اتفاق می‌افتد .

اسماعیلی گفت : در صورتی که راننده‌ای با حیواناتی همچون گاو ، گوسفند یا سگ تصادف کند ، باید خسارت تعیینی را بر حسب نوع حیوان و چگونگی تصادف طبق قانون که در این زمینه وجود دارد ، بپردازد .

برخی از کارشناسان تصادفات معتقدند : هیچ قانون مشخصی چه برای حیوانات اهلی چه غیر اهلی فاقد صاحب در آیین نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد . آنان می‌گویند درصورتی که دامی با خودرویی تصادف کند ، باید با مالک دام بخاطر بی‌مبالاتی برای رها کردن دام در سطح جاده یا خیابان برخورد شود . یعنی موضوع حادثه به صورت مکتوب به مقام قضایی اعلام شود تا قاضی برحسب صلاحدید و چگونگی تصادف تصمیم‌گیری کند .

وی با بیان اینکه تعداد سگ و گربه ولگرد در شهر اندک است گفت : تصادف با حیوانات ولگرد در سطح شهر بندرت مشاهده می‌شود ؛ چرا که اغلب سگ‌ها دستگیر و جمع آوری شده‌اند و تنها گربه‌ها هستند که به لحاظ جثه کوچک هنوز در زیر خودروها و سطح عابر تردد می‌کنند .


animal_accidents (1).jpgرییس پلیس مرکز فرماندهی ترافیک راهنمایی و رانندگی تهران در پاسخ به این سوال که لاشه حیوانات ولگردی که در اثر تصادف کشته می‌شوند چگونه جمع آوری می‌شود گفت : در صورت مشاهده ، پلیس موارد مذکور را به شهرداری اعلام می کند تا آنان برای جمع آوری لاشه این حیوانات اقدام کنند .

اسماعیلی با تاکید بر اینکه توجه به جلو در رانندگی از الزامات مقررات راهنمایی و رانندگی است ، از رانندگان خواست تا مراقب حضور برخی حیوانات در شهر باشند تا با آنها تصادف نکنند .

یک کارشناس محیط زیست هم با بیان اینکه تصادفات جاده‌ای زیادی در اثر عبور حیوانات صورت می‌گیرد از بیمه‌ها خواست این مورد را نیز بررسی و در عنوان‌های بیمه‌ای خود لحاظ کنند .

هدایت الله تاج بخش افزود : این تصادفات به خصوص در جاده‌هایی که از میان جنگل‌ها عبور می‌کند بیشتر اتفاق افتاده است .

وی گفت : بیمه‌ها ، تصادفات مختلف را در نظر گرفته و خسارت‌های ناشی از این عوامل را پرداخت می‌کنند اما این امر کمتر مورد توجه آن‌ها واقع شده است .

مدیر تاکسیدرمی موزه دار آباد تصریح کرد : تصادفات زیادی در اثر به هم خوردن تعادل رانندگان در برخورد خودروها با حیواناتی مانند شتر ، گراز ، گاو کوهی ، روباه و پلنگ رخ داده است .

وی همچنین از مسوولان خواست برای کاهش این تصادفات و جلوگیری از کشته شدن حیوانات ، تابلوهایی عبور حیوانات را در اینگونه جاده‌ها نصب کنند .
تاج بخش یادآوری کرد: نصب این تابلوها سبب می‌شود رانندگان با سرعت کمتر و دقت بیشتری از این جاده‌ها عبور کنند .


دفعات مشاهده این مطلب : 10955

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
{SOCIAL}

آخرين نظرات

تصویر تصادفی

ثبت نام سریع

آنلاین

آمار سایت